“ତୁମେ ଯୁବପିଢିର ଆଦର୍ଶ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ”, ଏପରି ଆଚରଣ ପାଇଁ କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଗମ୍ଭୀର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ସମୟରେ ଡିଆରଏସ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ପୂର୍ବତନ ଓପନର୍ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । କୋହଲିଙ୍କ ଏପରି ଆଚରଣକୁ ଅପରିପକ୍ୱତାର ପରିଚୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଗମ୍ଭୀର। ସେ କୋହଲିଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ସନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ଆଚରଣ ଦ୍ବାରା ସେ କେବେ ବି ଯୁବପିଢିଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକ ଡିନ୍ ଏଲଗାରଙ୍କୁ ନଟ୍ ଆଉଟ୍ ଘୋଷିତ କରାଯିବା ନେଇ ଡିଆରଏସ୍ ର ବିବାଦୀୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି, ଉପଅଧିନାୟକ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏବଂ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ଆର ଅଶ୍ୱିନ୍ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି ଷ୍ଟମ୍ପ ମାଇକ୍ ଉପରେ କିଛି ରାଗି କହିଥିଲେ ।

ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଜୀବନଦାନ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଅଧିନାୟକ ଏଭଳି ଉଗ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇନଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆପଣଙ୍କ ହାତରେ ନାହିଁ।

ଗମ୍ଭୀର ଷ୍ଟାର ସ୍ପୋର୍ଟସକୁ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ବହୁତ ଖରାପ ଥିଲା | କୋହଲି ଯେପରି ଷ୍ଟମ୍ପ ମାଇକ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ତାହା ଅପରିପକ୍ୱ ଥିଲା | ଜଣେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତଥା ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକଙ୍କଠାରୁ ଏଭଳି ଆଶା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ |

ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି, ଆପଣ କହିପାରନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଣେ ଭାବପ୍ରବଣ ଖେଳାଳି କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରକାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅତ୍ୟଧିକ ହୋଇଗଲା | ଏପରି ଆଚରଣ ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଜଣେ ଆଦର୍ଶ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ | ବିଶେଷ କରି ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ଯୁବ କ୍ରିକେଟର ଏହି ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ |

ଏହି ପୂର୍ବତନ ଓପନର୍ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ଫଳାଫଳ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, କିନ୍ତୁ ଏତେ ଦିନ ଧରି ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରୁଥିବା ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକଙ୍କଠାରୁ ଏହା ଆଶା କରାଯାଏ ନାହିଁ। ଆଶା କରୁଛି ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ତାଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ । କାରଣ ଦ୍ରାବିଡ ଜଣେ ଏପରି ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ ଯିଏ ପଡ଼ିଆରେ କେବେ ବି ଏପରି ଆଚରଣ କରିନଥିଲେ |

ଉକ୍ତ ଘଟଣା ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟର ତୃତୀୟ ଦିବସରେ ଘଟିଥିଲା । ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ୨୧୨ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଇଥିଲା | ଭାରତ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଥମ ସଫଳତା ପାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଡିନ୍ ଏଲଗାର ଏବଂ କିଗାନ ପିଟରସେନ ଭାରତୀୟ ବୋଲରଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଥିଲେ । ୨୧ତମ ଓଭରରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସ୍କୋର୍ ୬୦ ରନ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ ଫିଲ୍ଡ ଅମ୍ପାୟାର ମରାଏସ୍ ଏରାସମସ୍ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ବଲରେ ଡିନ୍ ଏଲଗାରଙ୍କୁ ଏଲବିଡବ୍ଲୁ ଆଉଟ୍ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଲଗାର ଡିଆରଏସ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଅମ୍ପାୟାର ତାଙ୍କୁ ନଟ୍ ଆଉଟ୍ ଦେଇଥିଲେ । ପଡ଼ିଆରେ ଲାଗିଥିବା ବଡ଼ ସ୍କ୍ରିନରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦିଶୁଥିଲା ଯେ ବଲର ଇମ୍ପାକ୍ଟ ଷ୍ଟମ୍ପ ଲାଇନରେ ଥିଲା ଏବଂ ମୂଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆଉଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ତେବେ ବଲଟି ଷ୍ଟମ୍ପକୁ ଧକ୍କା ଦେଇନଥିଲା। କୋହଲି ଏଥିରେ ରାଗି ଯାଇଥିଲେ।

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଅଶ୍ୱିନ୍ ଷ୍ଟମ୍ପ ମାଇକକୁ ଆସି କହିଥିଲେ ଯେ “ସୁପର‌ସ୍ପୋର୍ଟ (ସିରିଜର ବ୍ରଡକାଷ୍ଟର) ଏମିତି କର ନାହିଁ | ” ଏଥି ସହିତ କ୍ୟାପଟେନ କୋହଲି ମଧ୍ୟ ରାଗି ଯାଇଥିଲେ। କୋହଲି ଷ୍ଟମ୍ପ ମାଇକ ପାଖକୁ ଆସି କହିଥିଲେ, ନିଜ ଦଳ ଉପରେ ଫୋକସ୍ କର | କେବଳ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ସବୁବେଳେ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛ |

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.